ISO Gala Results - Queen Mary SC (7th & 8th April 2001)

Boat No. Boat Name Helm Crew 1 2 3 4 5 6 Total Pos
1196 Flat Banana Andrew Gould Vicky Lewis 3 1 1 1 2 1 6 1
1013 Team RWO Pete Lindley Ben McGrane 1 2 3 7 1 2 9 2
1188 Ian Keam-George Katie Keam-George 3
815 Ride The Punani Mike Lillywhite Dean Lillywhite 4
1155 Purple Pants Paul Wilson Wyndham Lewis 5
539 Ian Wilkins Scott Wenzell 6

ISO Inlands / Gala Results - Datchet Water SC (13th & 14th October 2001)

Boat No. Boat Name Helm Crew 1 2 3 4 5 6 Total Pos
815 Rooster Sailing Steve Cockerill Dean Lillywhite 1 1 1 2 1 1 5 1
1013 Team RWO Pete Lindley Jonny Backhouse 2 2 2 1 2 3 9 2
1188 Enigma Vehicle Systems Ian Keam-George Katie Keam-George 5 3 3 4 3 2 15 3
760 Steve Bell Declan O'Keeffe 9 5 5 3 4 4 21 4
1155 Purple Pants Paul Wilson Wyndham Lewis 4 7 7 5 5 7 28 5
773 Penny Garton Paul Flight 5 6 4 7 7 6 28 6
1182 Dave Harrison Hazel Harrison 8 9 8 6 6 5 33 7
778 Anthony Smith Mike Smith 3 4 6 8 DNC DNC 35 8
814 Bob Ladell Mark Clay 10 8 9 9 DNC 8 44 9
612 Angus Scott Andy Wilson 11 11 11 10 8 DNC 51 10
923 Alex Sloley Nick Smale 7 10 10 DNC DNC DNC 55 11

ISO Nationals Results - Thorpe Bay YC ( May 2001)

Boat no. Boat name Helm Crew Sailing Club Race Total Net Total
1 2 3 4 5 6 7 8
1196 Flat Banana Andrew Gould Vicky Lewis Emsworth Slipper SC 25 1 3 2 2 2 1 3 39 14
1013 Team RWO Pete Lindley Ben McGrane Glossop & District SC 5 4 2 3 1 3 4 2 24 19
808 2 Fat Lardies Philip Rust John Paxman Brightlingsea SC 1 6 4 1 5 1 3 7 28 21
1003 Tinky Winky John Gill Juliet Daniels Stone SC 3 2 5 4 3 5 2 5 29 24
1019 The Learners Charles Chandler Adam Savage Elton SC 4 3 1 5 6 11 7 10 47 36
1188 Enigma Vehicle Systems Ian Keam-George Katie Keam-George Essex YC 6 9 25 7 4 4 5 1 61 36
815 Ride The Punani Mike Lillywhite Dean Lillywhite Emsworth Slipper SC 2 5 25 6 7 9 6 4 64 39
1162 James Lightly Stephen Lightly Brightlingsea SC 9 10 8 8 8 8 8 6 65 55
1192 Mike Perry Andrew Perry Weirwood SC 8 11 6 11 9 7 9 25 86 61
1195 Mark Dowling Andy Stratford Bewl Valley SC 25 15 7 10 11 25 10 8 111 86
1197 Bad Fish Nick Veitch David Veitch Essex YC 25 13 12 15 25 6 12 9 117 92
650 Jon Williams Chris Byson Stokes Bay SC 25 20 10 12 12 12 13 13 117 92
760 Stephen Bell Declan O'Keeffe King George SC 25 8 25 14 13 14 11 11 121 96
923 Alex Sloley Nick Smale Queen Mary SC 10 14 9 16 15 13 25 25 127 102
847 William Pinnock Simon Holden Glossop & District SC 12 12 13 13 14 16 25 25 130 105
1179 Graham Shaw Mark Robinson Glossop & District SC 25 7 25 9 10 10 25 25 136 111
118 Yoram Sharrett Paz Oref Tel Aviv Sea Centre 13 19 25 17 25 15 15 12 141 116
1155 Purple Pants Paul Wilson Wyndham Lewis Datchet Water SC 7 18 11 19 17 25 25 25 147 122
1180 Mission Alastair Hanman Tom Hanman Essex YC 15 21 14 18 25 25 14 25 157 132
781 Rob Sherwin Mike Sherwin Essex YC 14 17 25 25 25 25 16 14 161 136
1178 Bruce Bowler Steve Harniman Essex YC 11 16 25 20 16 25 25 25 163 138
824 David Lovett Roy Greenwood Marconi SC 25 25 25 25 25 25 25 25 200 175
1167 George Chambers Andrew Neale Essex YC 25 25 25 25 25 25 25 25 200 175
1207 The Bank Of Scotland Paul Stirrat Tim Sewell Royal Southamton YC 25 25 25 25 25 25 25 25 200 175

ISO International Regatta Results (27th - 30th August 2001)

Boat
No.
Boat Name Helm Crew Sailing Club 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Total Pos
GBR
1196
Flat Banana Andrew Gould Micheal Frogley Emsworth Slipper OCS 3 4 1 1 1 1 4 1 12 1
FRA
1202
Jean-Philippe Delapierre Benjamin Vernieres Carnac YC OCS 2 1 2 2 2 4 1 2 12 2
GBR
1188
Enigma Vehicle Systems Ian Keam-George Katie Keam-George Essex YC 1 4 7 7 3 8 3 2 4 24 3
GBR
815
Ride The Punani Mike Lillywhite Dean Lillywhite Emsworth Slipper 2 7 5 4 5 5 2 3 3 24 4
GBR
1019
Charles Chandler Adam Savage Elton SC 3 1 3 6 DNC 3 5 7 6 27 5
GBR
1192
Mike Perry Andrew Perry Shoreham SC 8 8 2 3 4 PEN 6 5 5 31 6
GBR
778
Antony Smith Mike Smith 7 10 15 10 6 6 7 8 11 54 7
GBR
1155
Purple Pants Paul Wilson Wyndham Lewis Datchet Water SC 9 6 8 9 9 10 8 10 9 58 8
GBR
1182
Dave Harrison Hazel Harrison Crosby SC 5 5 9 11 10 11 12 11 10 61 9
GBR
682
Dave Burke Stef Lucas Glossop & District SC 4 9 13 8 PEN 13 11 12 8 67 10
GBR
1187
Julie Fawcett Dom Hull 13 13 14 DNC 7 7 10 6 RDG 67.1 11
FRA
959
Jean-Luc Poinson Nadine Poinson Tregastel CN 11 15 6 12 14 12 13 9 7 70 12
FRA/GBR
1034
Gilles Burger Tim Blackmore Centre CV 6 11 12 14 13 14 14 DNC DSQ 84 13
FRA
1198
Eric Dupre Roger Brabec Trinite S/Mer SN /
Cataschool EV
10 OCS 10 5 8 DNC DNC DNC DNC 90 14
GBR
1179
Graham Shaw John Heyes Glossop & District SC OCS OCS 11 DNC DNC 9 9 DNC 12 98 15
GBR
1180
Alistair Hanman Thomas Hanman 12 12 17 PEN 11 DNC DNC 14 DNC 100 16
FRA
1152
Didier Rondelet Lionel Vacheresse Carnac YC /
Villerest SNB
14 14 16 DNC DNC 15 DSQ 13 DNC 110 17
FRA
1035
Brenard Rupin Claude Rupin St Lunaire YC DSQ 16 18 15 15 DNC DNC DNC DNC 121 18

Vantage Sailing - Supplier of ISO Parts